I denne fasen er det beredskapsetatene, inkludert helse og politi og kommunen som organiserer arbeidet med innbyggerne som er berørt av skredet.
Ta kontakt med forsikringsselskapet
De som er rammet må ta direkte kontakt med forsikringsselskapet sitt. Hvordan selskapene best kan hjelpe, avgjøres i kundekontakten mellom forsikringsselskapene og de som er rammet av skredet.
Forsikringsselskapene jobber med å få oversikt over situasjonen og Norsk Naturskadepool oppretter kontakt med kommunen. Flere av forsikringsselskapene er i ferd med å sende sine folk til området.
Stort skadeomfang
– Mange er hardt rammet nå. Vi ser at skadeomfanget er svært stort selv om det er i tidlig fase. Forsikringsselskapene er i beredskap og har folk klare til å ta imot henvendelser. Det viktigste nå i denne første fasen er selvfølgelig liv og helse, sier kommunikasjonssjef Stine Neverdal i Finans Norge.